750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA
Filtreler
Özellikler
İlgili Kategori
46 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

Torf ve Topraklar

Torf ve Toprak

Bahçe ve balkonlarınız, hatta iç mekanlarınızı güzelleştiren bitkilerin bakımı, bu güzelliklerini korumasında önemlidir. Tüm besin ve minerallerini sağladığı bitki toprağı, bitkinin bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Torf ve toprak organik ve doğal bir malzemedir. Nemli ve az yağış alan bölgelerde bataklık veya su altındaki bitkilerin su altında kalarak hava ile ilişkisi kesilmesi sonucunda yıllarca çürüyerek birikmesi sonucunda oluşur. Torf ve toprak bu organik artıklardan oluşur. Tamamen ayrışan bu artıklardan torf, iyi ayrışmış ve daha organik kalan kalıntılardan ise toprak meydana gelir. Torf daha hafif bir malzeme olmasından dolayı su tutma ve havalanma kapasitesi daha yüksektir. Ayrıca hastalık ve haşere barındırma ihtimali daha düşüktür. Sıkıştırılmış torf ise kalıp şeklinde olup su ile kendine getirilerek kullanılabilmektedir ve steril açıdan daha iyidir. Sıkıştırılmış torf ve toprak birikte kullanılarak daha verimli bir besin kaynağı elde edilir.

En Çok Tercih Edilen Bitkiler İçin En Uygun Torf ve Toprak Seçenekleri

Yetiştireceğiniz bitkiye göre seçeceğiniz toprak ve torf çeşitleri değişecektir. Kaktüs toprağı torflu olmamalıdır. Torf toprak suyu kendi içinde tutmasından dolayı, aynı zamanda kendi vücudunda da su depolayan kaktüs torf karışımlı toprakta çürür. Bu sebeple kaktüs ve sükulentler için en ideali özel kaktüs toprağı veya perlitli torf karışımlı topraklardır. Perlit torf karışımı fazla sulama istemez, gözenekli ve gevşek yapısı sayesinde bitkinin kök gelişimini destekleyerek daha hızlı büyümesini sağlar.
Orkideler bakımı çok kolay olan sağlam bitkilerdir. Fakat toprağından suyun yanında gerekli besinleri alması da önemlidir. Orkidelerde çiçek toprağı veya bahçe toprağı kullanılmaz. Bunların yerine ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifleri, perlit, pomza, strafor köpük gibi malzemelerden hazırlanmış orkide toprağı tercih etmelisiniz. Çim ekimi için ise uzun ömürlü olması ve 90 cm.’e kadar uzayabilmesinden dolayı İngiliz çimi tercih edilmektedir. İngiliz çimi kışa dayanıklı olmakla birlikte çok yıllık bir bitkidir. Özellikle halı saha gibi alanları çimlendirme işlerinde değerlendirilebilir. Süs bitkilerinde ve özellikle sebze meyve yetiştirmek için ise humuslu toprak tercih edilir. Topraktaki organik maddelerin ana içeriği ise humik asit denilen maddedir. Toprağın verimliliği bu madde ile doğru orantılıdır. Gereken besin maddelerinin ortaya çıkmasını sağlayan humik asit, besleyici özelliğinden dolayı sebze ve meyve yetiştiriciliğinde önem kazanmaktadır.
Torf ve toprak çeşitleri şimdi Koçtaş alışveriş güvencesi ile tek tıkla sepetinizde. İhtiyacınıza uygun torf ve toprak çeşidini belirledikten sonra tek yapmanız gereken online alışverişin tadını çıkarmak!

Daha fazla göster