65+ yaş müşterilerimize özel 0 850 209 50 50’yi arayarak verecekleri mobilya, mutfak ve banyo dolabı siparişlerinde nakliye ve montaj ücretsiz! Telefonla siparişlerde geçerlidir.

Koçtaş 500TL ve üzeri kargo bedava500 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA
Alçı ve Derz
Filtreler Temizle
Özellikler
  109   Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

Alçı ve Derz

Alçı ve Derz

İnşaat sektöründe kullanılan malzeme çeşitleri arasında sıva ya da kaplama işlemlerinde kullanılan alçı ve derz çeşitleri de bulunur. Alçı, alçı taşının işlenmesi sonucu elde edilen bir inşaat malzemesidir. Yüksek derecede işlenmiş olan alçı taşı toz haline getirilerek inşaat alanlarında kullanılmak üzere üretilir. Toz halinde bulunan alçı, su ile birleşince donma özelliğine sahiptir. Günümüzde alçılar, inşaat işlerinde sıva, alçıpan ve benzeri amaçlar ile değerlendirilir. Derz ise iki yapı malzemesinin arasındaki boşluğu ifade eder. Derz dolgu ise bu boşlukları doldurmak üzere kullanılan, çimento esaslı dolgu çeşididir.

Kullanım Amaçlarına Göre Alçı ve Derz Çeşitleri
Alçı ve derz denildiğinde inşaat işlerinde ve tadilat işlemlerinde yoğun olarak kullanılan malzemeler akla gelir. Alçı ve derz çeşitleri kullanım amaçları ve özelliklerine göre farklı ürünlere sahiptir. Alçı malzemeleri sıva alçısı, fuga alçısı, kartonpiyer alçısı ve tamir alçısı olmak üzere farklı birçok çeşitte üretilir. Sıva alçısı çeşitli yüzeylerde sıva amaçlı olarak kullanılan bir alçı çeşididir. Tuğla, briket ya da gaz beton gibi yüzeylerin sıvanarak kapatılması için kullanılır. Mekanik aletler kullanılarak el ile uygulanabilen sıva çeşididir. Sıva işlemlerinde kullanılabilmesi için işleme ve donma süresi uzatılmıştır. Sıva uygulaması ile birlikte yalıtım özelliği de kazandırır. Fuga alçısı, kartonpiyer malzemelerin birbirine yapıştırılması amacı ile kullanılır. Alçıpanlar ile tam uyum sağlayarak güzel bir görüntü sağlar. Kartonpiyer alçısı, dekorasyon amaçlı olarak uygulanan kartonpiyerlerin duvar ve tavana en iyi şekilde yapıştırılması için kullanılır. Yapıştırma işlemi sonrası kusursuz bir görüntü sağlar. Tamir alçısı ise alçı, alçıpan ya da kartonpiyer gibi yüzeylerde oluşan sorunların tamir edilmesi için kullanılır. Alçı sıva makinesi ile birlikte kullanılmak üzere özel makine sıva alçısı da bulunur. Derz dolgular, beyaz, renkli ve silikonlu çeşitlere sahiptir. Bu seçenekler arasında kullanılacakları yerlere göre tercih yapılabilir. Derz dolgu çeşitleri ağırlıklı olarak toz halinde satılır. Kullanıma hazır halde krem kıvamında derzmatik çeşitleri de pratik ürün olarak sunulur. Daha önce hazırlanmış olan bu ürünler beraberindeki bez ile kolay şekilde uygulanabilir.

Alçı ve Derz Malzemeleri Nerelerde Kullanılır?
Alçı ve derz malzemeler, kullanım kolaylıkları ve özellikleri dolayısıyla pek çok alanda kullanılır. Elle ya da makine ile uygulanan sıva şekline ek olarak alçıpan ve kartonpiyer gibi malzemeler ile birlikte de kullanılır. Alçı, benzer malzemelere göre kusursuz bir yüzey sunması ve hafif bir malzeme olması ile tercih edilir. Binaların iç ve dış alanlarında dekorasyon işlemlerinde en çok kullanılan malzemedir. Derz dolgu ise yerlerde ve duvarlarda fayans uygulamaları ile doğal taş ya da mermer gibi malzemelerin sabitlenmesi işlemlerinde kullanılır. Aşınmaya dayanıklı, çatlamaz ve uzun ömürlü bir malzeme olması ile avantaj sağlar.

Alçı ve Derz Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Alçı ve derz malzemeleri satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Alçı ve derz malzemelerinde belirli bir raf ömrü bulunur. Etkili şekilde kullanılabilmesi için bu raf ömrünü doldurmamış olan malzemelerin seçilmesi gerekir. Alçı ürünlerinin duvar ve tavan yüzeylerine daha kolay uygulanabilmesi için uygun malzemeler ile kullanılması gerekir. Köşe, tavan ya da duvar profilleri ile alçı uygulamaları daha sağlam şekilde yapılabilir. Alçı ve derz ürünlerinin etkili şekilde uygulanabilmesi ve sağlam halde donabilmesi için belirtilen şekillerde karıştırılması ve uygulanması tavsiye edilir.
Alçı ve derz dolgu çeşitleri ve malzemelerini Koçtaş’ın sanal mağazasını hemen şimdi ziyaret ederek inceleyebilir, ihtiyacınız olan ürünü online alışveriş kolaylığıyla sepetinize atabilirsiniz.

Daha fazla göster
Başa Dön