Peşin Fiyatına  7 Taksit
Reklam

Toprak ve Çiçek Bakımı

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Toprak ve Bitki Bakımı

Yaşam alanımızı güzelleştiren bitkilerin sağlıklı şekilde yaşayabilmesi için toprak ve bitki bakımı konusunda bilgi edinmek şart. Toprak ve bitki bakımı malzemelerini keşfedip siz de sağlıklı bitkiler yetiştirin!

Toprak ve bitki bakımı bitki yetiştirdiğimiz her alanda uygulanması gereken bilgileri içermektedir. İç mekan bitkileri ve sera ürünleri ayrı ayrı, her bitkinin ihtiyaç duyduğu bakım farklılaşmaktadır. Bu sebeple bitkinizi tanımalı ve ihtiyaçlarını keşfederek ona özgürce gelişebileceği alan sunmalısınız.

Toprak ve Bitki Bakımı İçin Bazı Püf Noktaları

İç mekan bitkileri dış mekan bitkileri ile kıyaslandığında daha hassas özelliklere sahiptir. Bahçe bitkileri daha dayanıklı olurken iç mekan bitkileri biraz daha özenli toprak ve bitki bakımı gerektirir. İç mekan bitkilerinde gübreleme, sulama, toprak seçimi gibi konulara dikkat edilmelidir. Salon bitkilerinde kullanılan toprak bitkinin köklerini salabilmesi için gözenekli olmalıdır. Bu bitkiler için özel üretilmiş topraklardan satın alarak bitkinize uygun suyu ve havayı geçirebilen toprağa sahip olabilirsiniz. Toprağınızın içine küçük taşlar koyarak fazla suyun buharlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Dış mekan için üretilen gübreler iç mekan bitkilerinde de kullanılabilir fakat iç mekan bitkileri için de özel olarak gübreler geliştirilmiştir. Sıvı gübreler içerdiği zengin besinler yardımıyla bitkileriniz için gereken canlılığı ve verimli ortamı verir. Toprak ve bitki bakımı kategorisinde yer alan Torf   %100 organik bir toprak türüdür, her türlü bitkide kullanabilir ve bitkiniz için en uygun gelişme ortamını oluşturabilirsiniz.

Toprak ve bitki bakımı konusunda aşılama yöntemiyle üretilmek istenen meyvenin hastalıklardan korunması, kalitesinin arttırılması sağlanabilmektedir. Çeşitli bitki aşı ürünleri arasından ihtiyacınız olanı seçerek bitkilerinizin canlılığını destekleyebilirsiniz.

Onlarca seçeneği bulunan çiçek tohumları ve sebze tohumları arasından tercihinizi yaparak evinizde, bahçenizde organik ürünler yetiştirebilir ya da rengarenk çiçekli yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Bahçenizde çim tohumları ile yeşil alanların metrekaresini artırarak doğayla iç içe olmanın huzurunu yaşayabilirsiniz.

Doğru Sulama İçin Bitkinizi İyi Tanımalısınız

Toprak ve bitki bakımı konusunda en önemli maddelerden biri doğru sulamadır. Sulama programı bitkinin cinsi, boyu ve diğer faktörlere göre değişmektedir. Genel anlamda çiçek açan ve yeşil bitkilerin diğerlerine oranla daha fazla suya ihtiyaç duyduğu söyleyebilir.  Fakat bazı iç mekan bitkileri kuru toprak severken bazıları nemli toprak sever, bu nedenle sulama miktarının genel bir ölçüsü yoktur. En iyi yol bitkiyi tanımak ve neye ihtiyaç duyduğunu belirlemektir. Bitkiniz sulanmaya ihtiyaç duymayabilir, sadece yapraklarının nemlendirilmesi gerekiyorsa sprey başlıklı bir şişe kullanabilirsiniz.

Toprak ve Bitki Bakımında Doğrular ve Yanlışlar 
Toprak ve bitki bakımı oldukça kapsamlı bir konu olduğundan bilmeden yanlış uygulamalarla bitkinizin ömrünüzü kısaltmamak için bitkinizin özelliklerini tanımalı ve hiçbir bitkinin aynı olmadığını bilmelisiniz.

İç mekan bitkilerinde dikkat edilmesi gereken konular arasında toprak seçimi, saksı seçimi, gübreleme, sulama sayılabilir. Saksı seçiminde suyu muhafaza edecek bir yapıya sahip olduğundan emin olmak gerekir. Bitkiyi saksı ile buluşturmadan önce saksının tüm kimyasallardan arınmasına önem vermelisiniz. Seçtiğiniz bitkinin köklerinin gelişme boyutuna göre saksı seçimi yaparak ona gelişmesi için en konforlu ortamı sunabilirsiniz. Küçük bitkiler için çok geniş saksılar tercih etmek de yanlış olacaktır.

Sulama konusu her bitki için farklılık gösterse de bitkiyi konumlandırdığınız yerde aldığı ışık miktarını da göz önünde bulundurarak sulama planı oluşturabilirsiniz. Toprak ve bitki bakımı, gün ışığının yanında su konusunda da dikkat etmenizi gerektiren ayrıntılara sahiptir. İç mekan bitkilerini sulamada suyun kalitesi oldukça önemlidir. Musluk suyunun kireç oranı, aşırı sıcaklığı veya soğukluğu bitkiniz için uygun olmayabilir. Hassas salon bitkileri için içme suyunu kullanmak en doğrusu olacaktır.

Toprak ve Bitki Bakım Ürünleri En Uygun Nereden Alınır? 

Yaşam alanınızı canlandıran katan bitkilerinize doğru bitki bakımı uygulamak şüphesiz onlar için hayati önem taşır. Bu anlamda işinizi kolaylaştıracak çeşit çeşit ürünleri kolaylıkla bulmanız mümkün. Siz yetiştirmek istediğiniz bitkiye karar verin, biz onun sağlıkla gelişmesi için hem cebinize hem ihtiyacınıza uygun ürünleri size sunalım. Hayatınızı kolaylaştıracak en uygun toprak ve bitki bakımı ürünleri Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Daha fazla göster
395 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: