Peşin Fiyatına 7 Taksit

Stor Perde

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Stor Perde Modelleri ve Özellikleri

Stor perdeler ev ve ofis dekorasyonunun vazgeçilmez ürünlerindendir. Özellikle son yıllarda kullanımı giderek artan stor perde çeşitleri kişilerin zevkleri ve kullanılacağı alana göre farklı tasarımlardan oluşur. Uzun yıllar kullanım imkanı sunan ve kolayca temizlenebilen bu özel perde çeşitleri birbirinden farklı dekorların oluşturulmasında etkilidir.

İç mekanın dışarıdan görünmemesi, ısı koruması ve elbette dekorasyon için en çok tercih edilen ürünlerin başını stor perde modelleri çeker. Klasik perde türlerine göre daha kullanışlı kabul edilen bu perdeler aynı zamanda modern görünümleriyle her tarz kullanıcı kitlesine hitap edebilir. Farklı fiyat politikalarıyla üretilen ve kolay kullanım mekanizmasıyla büyük bir işlevsellik sunan storlar sadece dekor içinde tercih edilebilir.

Tasarım detaylarıyla ilgi çeken böyle stor perde modelleri geleneksel tarzlara uygun desenleriyle de ön plana çıkar. Kişilerin tercihlerine göre hazırlanan storlar farklı renk ve desenlerle üretilir. Başta ev ortamı olmak üzere iş yeri, toplantı odası, konferans salonları ve daha birçok alanda bu tarz trend tasarımları kullanmak son derece kolaydır.

Standart perdelerin aksine yukarı aşağı doğru hareket edebilen stor perde çeşitleri aynı zamanda güneşlik görevi görür. Bu sebeple kişilerin perde maliyetlerini de büyük oranda azaltabilir. Kullanılacağı alana göre çeşitlenen ve farklı ebatlarda hazırlanabilen stor çeşitleri uzun kullanım ömürleriyle de dikkat çeker.

En Çok Tercih Edilen Stor Perde Çeşitleri

Stor perde çeşitleri kullanım alanına göre değişiklik gösterir. Öte yandan kişilerin kendi zevk ve tercihleri de bu seçimleri etkiler. Son yıllarda tercih oranı artan ürünlere bir göz atılacak olursa kumaş ve kasa kalitesinin yüksek olduğu ürünler ön plana çıkacaktır. Buna rağmen kişilerin seçimlerini etkileyen bir diğer faktör olarak da fiyat aralığı baz alınabilir.

Ortamdaki diğer eşyalar ve oda rengi gibi birçok değişenin hesaplanarak tercih edildiği stor çeşitleri arasında yoğun ilgi gören modeller tek renk üretilenlerden oluşur. Düz renkleri baz alarak hazırlanan böyle perde çeşitleri kolay dekore edilebilen ürünlerdendir. Öte yandan oda içerisinde zıtlık yaratmak istendiğinde de yine böyle düz renkli ürünler son derece etkili olur.

Kişilerin tercihleri doğrultusunda hazırlanan stor ürünleri ortamın büyüklüğüne de yakından etki eder. Yatay ya da dikey desenli modeller genellikle ortamın derinliği için en revaçta olan ürünlerdendir. Ortamın havasını değiştirmede birebir etkiye sahip stor perdelerin ek aparat ve üretim detayları da yine en az rengi kadar etkilidir.

Son yıllarda popüler olan stor perde modelleri yakından incelendiğinde desenli ve renkli seçeneklerin çoğaldığı görülür. Ortama sıcaklık katmak için yoğunlaşılan bu seçenekler kimi zamanda kullanım alanı dikkate alınarak üretilir. Örneğin çocuk odası ve mutfak için hazırlanan perde türleri hem ebat olarak hem de tasarım detayları olarak birbirinden ayrılacaktır.

Kolay Monte Edilebilir Stor Perde Çeşitleri

Stor perdeleri geleneksel perde türlerinden ayıran en önemli özelliklerinin başını monte edilme şekli çeker. Klasik perdelerde yer alan korniş ayrıntısını devre dışı bırakan böyle perdeler ilk etapta zorlayıcı gibi gözükebilir. Birçok kişinin tereddütte kaldığı ya da aklında soru işaretleri oluştuğu stor perdeler için kolay monte edilebilen seçenekler geliştirilmiştir.

Birkaç dakika içerisinde monte edilebilen stor perdeler aynı şekilde dakikalar içinde sökülebilir. Kullanım kolaylığı açısından hızlı çalışan mekanizmalarıyla ilgi gören bu tasarım harikası stor türleri farklı aparatlar içerir. Duvara dübel aracılığıyla takılabilen stor çeşitleri herkesin kurulum sağlayabileceği modellerdendir. O nedenle kurulum için ekstra kişi ya da ödeme gerektirmez.

Tek kurulum ve tek söküm işlemine tabi olarak üretilen katlamalı stor perde türleri alanın genişliğine göre tek ya da çiftli olarak tercih edilir. Eğer küçük alanlar için seçim yapılmak isteniyorsa sadece pencere ölçüsünü dikkate almak yeterli olacaktır. Elbette bu ölçüyü alırken tavan pencere arasındaki mesafeyi göz ardı etmemek gerekir.

Kurulum için tercih edilen alan fazlasıyla büyükse kişilerin ilk seçimleri çift mekanizmalı stor perde türleri arasında oluyor. Desen ya da renk farkı olmaksızın hazırlanan böyle özel üretim tasarımlarda kontrol çift taraflı sağlanabilir. Böylece alana girecek ışık kişilerin kendi tercihlerine bırakılmış olur. Öte yandan kullanım açısından da bu tarz mekanizmalar son derece kolaylık sağlar.

Stor Perde Kullanım Alanları

Stor perde güneşlik amacıyla tercih edilen perdeler arasında yer alır. Keza mekanizmalı sistemiyle anında açılıp kapanabilme özelliği ilk olarak ışık dengesini korumak amacıyla tercih edilir. Mahremiyeti sağlayan böyle ürünlerin kullanıldığı alanlara bakılacak olursa hemen hemen her ortamı görebilirsiniz.

Sık kullanılan mekanizmalı perde türleri öncelikle gösterişli salon ve misafir odalarında karşınıza çıkacaktır. Ortamın genel dekor ve rengine göre seçim yapılan böyle ürünlerde tek ya da çift kanatlar ön plana çıkar. Pencerenin büyüklüğü baz alınarak yapılan seçimler bazen sadece dekor amacıyla karanlık ortamlarda da yer alabilir.

Kolay kurulum sunan stor perde aparatları aracılığıyla seçim yapılan diğer ürünler mutfak ya da çalışma alanlarında kullanılır. Genellikle düz ve açık renklerin ön plana çıktığı bu alanlarda yatay ya da dikey desenlere yer verilir. Eğer kullanım alanı küçük ya da dar ise önerilen ürünlerin başını dikey stor perde türleri çeker.

Çocuk odası gibi spesifik ve eğlenceli alanlar için stor arayışı bulunuyorsa desenli, canlı renklerden oluşan ve ışığı iyi muhafaza eden modeller ön plandadır. Ortamın renkleri ve tasarım ayrıntıları düşünülerek üretilen böyle trend perde çeşitlerinde ebatlara da dikkat edilmelidir.

Sinema, toplantı, yatak odası gibi ışığın dikkate alındığı alanlarda karartma stor perde çeşitlerine odaklanmak faydalı olacaktır. Gerekli karanlığı sağlayan bu stor çeşitleri koyu renkler baz alınarak hazırlanır.

Mekâna Uygun Stor Perde Seçimi

Stor seçimlerinde ön plana çıkan kriterler öncelikle kullanım alanı dikkate alınarak yapılır. Mekâna uygun olarak tasarlanan bu ürünlerin genel olarak her ortamla uyumlu olması istendiğinde lazer kesim stor perde modellerine bir göz atılabilir. Geleneksel ve modern tasarımları bir araya getiren bu ürünlerin genellikle saçak kısımları desenlidir. Düz renklerle hazırlanır ve hareketliliği desenli alanından alır.

Salon, misafir odası ya da kutlama alanı gibi büyük salonlarda en çok tercih edilen türler zebra stor perde modellerinden oluşur. Renk seçeneği fazla olan böyle desenler sade dekore edilmiş ortamlara canlılık katar. Öte yandan ortamın zenginliğini perçinleyen desenli stor perde çeşitleri de böyle mekanlara uygun olabilir.

Bohem tarzı benimseyen ve mistik bir hava yaratmak isteyen kişilerin en çok yöneldiği türler arasında bambu stor perde çeşitleri yer alır. Açık ya da koyu bambu kullanılarak hazırlanan perdeler çalışma ortamlarına da şıklık katar. Bu trend ve gözde perde modelleri genellikle çocuk odası ya da mutfak gibi alanlara uygun değildir. Seçim yapılmak istendiğinde bu durum göz önüne alınmalıdır.

Storların mekana uyumluluğu dışında üretiminde kullanılan kumaşına da odaklanmak gerekir. Dayanıklılık, kolay temizleme ve ilerleyen süreçlerde değişim olanağı sağlayan stor kumaşları kendi arasında kullanım ömrüne göre ayrıştırılabilir.

Stor Perde Kumaşı

Kumaş stor perde üretiminin en önemli malzemelerindendir. Özellikle uzun ömürlülük ve temizlenebilme kolaylığı düşünüldüğünde seçimleri kumaşa göre yapmak mantıklı olacaktır. Günümüzde en çok tercih edilen stor seçimlerine bakıldığında kolay solmayan ve yıpranmayan kumaşların yoğunlukta olduğu görülebilir.

Canlı renklerde zamanla oluşan güneş lekelenmelerinden kurtulmak için düz, açık ve temizlenmeyle renk atmayacak kumaşlar tercih edilebilir. Elbette kullanılan ortam çok fazla güneş ışığı almıyorsa ya da dekor için tercih ediliyorsa kumaşın renk seçenekleri çok önemli olmayacaktır.

Krem, açık krem, beyaz renklerin ön planda olduğu kumaş türleri temizlik açısından kolaylık sağlar. Ortamın genel renk uyumuna göre seçim yapılırken böyle türlerin tercihi dikkat çekici olacaktır. Aynı zamanda güneşlik olarak da tamamen kapatıldığında ışık korumasını da istenilen oranda sağlayabilirler.

Mat renkler tercih edilmek isteniyorsa çalışma odası, sinema ya da oyun alanları düşünülebilir. Mat renklerin ışığı süzme oranı diğerlerinden daha yüksek olduğu gibi yıpranma payları daha azdır. Elbette aynı kalitede ürünleri renkli stor perde çeşitlerinde de yakalamak mümkündür.

Uygun fiyatlı seçeneklere yönelmek istendiğinde daha polyester içerikli kumaş seçenekleri yakın markaja alınabilir. Ancak ortama şıklık katma seviyesi bakımından seçimler yapılmak istendiğinde bambu ya da ahşap stor perde seçeneklerine göz atmak daha faydalı olacaktır.

Stor Perde Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bulunduğu ortama şıklık katan, rahat kullanımıyla ön plana çıkan ve cazip fiyatlarıyla kişileri cezbeden stor türleri seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler barındırır. Başta mutfak stor perde olmak üzere sık kullanımı bulunan perde türlerini tercih ederken dikkat edilecek ayrıntılara odaklanmak gerekir. Bu kriterleri detaylı bir şekilde açıklamak stor almayı hedefleyen kitleye büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Perde modeli: Stor perdeler kendi arasında birçok türe ayrılır. Genellikle kullanım alanı baz alınarak üretilen böyle ürünlerde öncelikle perdenin nereye kurulacağı tespit edilmelidir. Seçim yapılacak odanın kullanım amacına göre perde türüne karar vermek kolaylaşır. Işığın içeri girişine göre seçim yapılabilecek storlar aynı zamanda renk ve desen olarak da kendi arasında pek çok modele ayrılır.

Tek kasada birden fazla storun kullanım imkanı: Oldukça geniş alanlar için tasarlanan büyük ebatlı storlar genel olarak tek kasaya monte edilir. Hem maliyet hem de kurulum kolaylığı açısından büyük avantaj sağlayan tek kasa kullanımları çalışma, toplantı, konferans salonu gibi devasa alanlarda kullanılır. Öte yandan büyük salonlarda da yine böyle kolaylıklar göz önünde bulundurulmalıdır.

Storun genişlik ve yükseklik ölçüleri: Bilindiği gibi storları klasik perdelerden ayıran önemli özelliklerin başında ebatları gelir. Direkt çerçeve ölçüsü baz alınan böyle tasarım ürünlerde ebatların küçük ya da büyük olması doğrudan fiyatlarını etkiler. Tercih aşamasında sizlerde en doğru stor perde çeşitlerini genişlik ve yükseklik ölçülerini dikkate alarak yapabilirsiniz.

Kurulum aparatlarının içeriği: Perde montajlarından en az ürün kadar önemli olan parçalar arasında aparatlar yer alır. Kurulumu tamamlamak için gerekli olan böyle aparatların detayları yeterli derecede incelenmelidir. Bu aparatlar aynı zamanda var olan kornişlerin türüne göre değişiklik gösterir. Evinizde yer alan açık ya da kapalı kornişleri düşünerek stor seçimlerinizde mutlaka perde aparatlarına dikkat etmelisiniz.

Stor Perde Kullanımının Sağladığı Avantajlar

Geniş pencereler için farklı ebatlarla üretilen ikili stor perde çeşitleri başta olmak üzere farklı alanlara özel tasarlanan storların pek çok avantajı bulunur. Modern, şık ve göz kamaştırıcı ortamların en önemli parçaları arasında yer alan storların avantajlarını listelemek gerekirse;

 • Klasik perdelerden daha uzun ömürlüdür.
 • Hızlı çalışan mekanizmaları sayesinde kullanım kolaylığı ve pratiklik sağlarlar.
 • Geleneksel perdeler gibi temizlenmezler. Bu nedenle her ne kadar zorlu gibi gözükse de stor temizliği diğer perdelerden çok daha kolaydır.
 • En önemli özellikleri dekoratif olmalarıdır. Stor perdeler, özellikle de ortamın havasını anında değiştirebilen tasarımlarıyla dikkat çekerler.
 • Renk ve desen bakımından model çeşitliliği oldukça yüksektir.
 • İstenilen her türlü ölçüye göre özelleştirilebilirler.
 • Kullanım alanı klasik perde türlerine göre daha fazladır.
 • Fiyat aralığı klasik perde türlerine göre daha geniş bir skalaya sahiptir.
 • Var olan kornişler üzerinden montaj sağlanabilen yapılarıyla dikkat çekerler.
 • Geleneksel perde türlerine göre daha modern ve zarif tasarımları mevcuttur.
 • Güneşlik gibi ekstra perde gereksinimi ortadan kaldırırlar.

Basit kurulum aparatlarıyla iş gücü ve maliyet gerektirmeyen storlar birkaç dübel ve matkap sayesinde kurulabilir. Kurulumdan sonra kopma, sarkma ya da benzer sorunlara neden olmazlar. Bu sebeple özellikle çocuklu aileler için son derece kullanışlıdır. Oyun, egzersiz odası gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Aynı zamanda pencere ebatları gözetildiği için fiyatları klasik perdelere oranla daha düşüktür.

Stor Perde Kurulumu, Montajı ve Temizliği

Kendi arasında sayısız tasarıma sahip olan stor perde modelleri kurulum aşamaları merak edilen ürünler arasında yer alır. Kornişe ya da duvara monte edilerek kullanılabilen bu tasarım perdelerin öncelikle hangi alana kurulacağı dikkate alınır. Sipariş öncesinde mutlaka doğru ölçülerin alınması gereken stor türleri için korniş ya da duvar payı da hesaba katılmalıdır.

Kişilerin ekstra güç gerektirmeden kendi başlarına yapabileceği montaj ve kurulumlarda mutlaka yönergeleri takip etmek gerekir. Yönergelerde hangi aparatın hangi alana uygun olduğu açık bir dille ifade edilir. Bu parçalar doğru alanlarda kullanıldığı takdirde oldukça kısa sürelerde stor montajı tamamlanabilir.

Stor perde montajları kurulum aşamasında olduğu kadar sökme aşamasında da önemlidir. Perde model değişikliği ya da kumaş değişikliği olmayacağı taktirde sökme işlemi gerektirmeyen stor türleri temizleme aşamasında da sökülmeye gerek duyulmaz. Öte yandan kişiler perde kumaşlarını komple değiştirmeye ihtiyaç duyarsa o durumlarda perde sökme işlemi yapılabilir.

Manuel ya da motorlu olarak hazırlanan çift mekanizmalı stor perde çeşitleri klasik storların aksine ek aparatlar içerebilir. Bu aparatları perdeyi satın aldığınız internet sayfasında daha detaylı incelemek faydalı olacaktır. Yine kurulum yönergesinde ürünün farklı aparatları mevcutsa kullanım detayları da yeterli derecede açıklanacaktır.

Stor kurulum aşamalarını adım adım izlemek kişilere büyük kolaylık sağlar. Tercih edilen perdenin türüne göre bir ya da iki kişinin yardımıyla dakikalar içerisinde monte edebileceğiniz stor perdelerin sökme aşamasında da yanınızda birileri olmalıdır.

Stor Perde Kurulum Aşamaları

Stor perde çeşitleri hazırlanırken kişilerin tek başına monte edebilmesi düşünülerek hazırlanır. Böylece kişilerin kısa sürelerde kullanmaya başlayabildiği stor türleri ebatları göz önüne alınarak 10 – 15 dakikada kurulabilir. Kurulum aşamasında kişilerin işinin kolaylaştıran aşamaları listelersek;

 • Tercih edilen storun kurulum alanının tespiti,
 • Korniş ya da tavan için monte edilme durumlarının tespiti,
 • Söz konusu perde türünün montaj için kaç farklı alanının yer aldığını belirleme,
 • Montaj yerlerinin duvar ya da korniş üzerinden işaretlenmesi,
 • Stor perdenin yanında gönderilen montaj vida ve dübellerini sırayla kullanarak gerekli alana sabitleme,
 • Tüm vidalama işlemlerinden sonra perdenin sağlamlığını kontrol etme,
 • Sağlam oluşu tespit edilen stor perdenin açılıp kapanma mekanizmasının kontrol edilmesiyle kurulum sona erer.

Her tarz storun kurulumunda izlenebilen bu adımlar ikili stor perde çeşitlerinde de geçerlidir. Ancak o tarz perdeler zaman ve iş gücünü ikiye katlayacaktır. Böyle anlarda eşiniz ya da yakınlarınızdan destek almak işinizi kolaylaştırabilir. Eğer daha önce hiç matkap kullanmadıysanız bu konuda bilen kişilerin desteğini almak son derece faydalıdır.

Stor perde montaj aparatları kendiliğinden işaretli olarak gelir. Bu alanlar belli olduğu için kasa kısmına zarar vermemek adına dikkatli olunmalıdır. Vidalama alanlarının dışındaki yerleri delmemek gerekir. Söz konusu vidalama alanları perdelerin sağlamlığı açısından yeterli olarak üreticisi tarafından ebatları hesaplanarak hazırlanır.

Stor Perde Temizliği

Kullanım açısından büyük kolaylık sağlayan ve modern görünümüyle ortamı zenginleştiren stor perdeler için en korkulu an temizlenme aşamasıdır. Pek çok kişi temizleme için perdelerin söküldüğünü düşündüğü için büyük bir korkuya kapılabiliyor. Lakin durum hiç böyle sanıldığı gibi değildir. Klasik perde türlerine göre çok daha kısa sürelerde temizlenebilen stor perdeler için sökme işlemi gerekmez.

Stor perde temizliğinde direkt nemli bir bez kullanımına sıkça rastlanır. Elbette perdenin lekelenme durumu da bu temizlik aşamaları etkileyecektir. Eğer söz konusu stor perde sadece tozdan arındırılmak isteniyorsa temizlik bezini suyla ıslatarak hafifçe silmek yeterli olacaktır. Lakin perde üzerinde farklı sebeplerden dolayı lekelenmeler varsa stor perde temizleyici ürünler kullanmak gerekebilir.

Perde temizleyici olarak birçok yerden temin edebileceğiniz temizlik ürünlerini kullanma talimatlarını izleyerek kullanabilirsiniz. Elbette perdenizin renk ve kumaş türünü de göz önüne almak gerekir. Örneğin kumaş storlar ile bambu storların temizliği aynı ürünlerle yapılmaz. Böyle detayları dikkatli bir şekilde ele alarak oldukça kısa sürelerde storlarınızı temizleyebilirsiniz.

Klasik perdeler gibi makinede yıkanarak temizlenmeyen stor perdeler için alanının uzman temizlik firmalarından da destek alınabilir. Genellikle büyük temizlik zamanlarında başvurulan bu temizletme işlemleri teknolojik cihazlar kullanılarak dakikalar içerisinde gerçekleştirilir. Lekelenme, kirlenme gibi durumların çok yoğun yaşandığı dönemlerde böyle buharlı ya da sıvı kullanılan cihazlardan da destek alınabilir.

Stor Perde Sökme

Stor perdelerin söküm aşamaları genellikle perde değişikliği, dekorasyon yenileme, ev değişikliği ya da odanın değiştirilme durumlarına bağlıdır. Doğal olarak düzenli olarak yapılmayan ve oldukça uzun kullanımlardan sonra gerçekleştirilir. Genel olarak kuruluma göre çok daha kolay olan stor söküm aşamaları yavaşça yapılmalıdır. Özellikle uygun fiyatlı tercih edilen stor mekanizmalarının ana üretim malzemesini dikkate alarak özen göstermek gerekir.

Her renk ve desende üretilebilen stor perdelerin söküm aşamasında şu adımlar izlenebilir:

 • Perdenin büyüklüğüne göre tek ya da iki kişi olmaya özen gösterilmelidir.
 • Merdiven yardımıyla perdenin montaj kasasına çıkılır.
 • Matkap yardımıyla daha önce sıkıştırılan vidalar teker teker gevşetilir.
 • Vidaların korniş ya da duvardan ayrılması aşamalarında perdeyi birinin tutması gerekir. Eğer büyük pencerelerde kullanılan storların sökümü yapılıyorsa hem söküm hem tutma işlemi aynı anda yapılamaz. O esnada perdeyi düşürürseniz montaj kasasına zarar verilebilir. Böyle kazalardan kaçınmak adına çift kişi çalışmak en mantıklısı olacaktır.
 • Tüm vidaların söküm işlemi bittikten sonra stor sökümü tamamlanmış olacaktır.

Perde değişikliği ya da farklı sebeplerle gerçekleştirilen söküm işlemlerinden sonra stor perdelerin kutusunda muhafaza edilmesi gerekir. Keza açık bir şekilde bırakılması yırtılma, kırılma, çizik alma gibi sebeplere neden olabilir. Böyle can sıkıcı sorunlar yaşamamak adına sökülen perdeler zarar almayacak bir paketleme ile muhafaza edilmelidir.

Stor Perde Fiyatları

Stor perde fiyatları bazı kriterler baz alındığı için değişiklik gösterir. Kişilerin kendi bütçelerine uyan seçimi yapabilmelerini sağlayan bu fiyat kriterleri şu şekildedir:

 • Perde üretiminde kullanılan kumaş türü,
 • Perde montajını sağlayan kasanın üretim malzemesi,
 • Perdenin en ve boy açısından ebatları,
 • Tek ya da çift kanat olması,
 • Manuel ya da otomatik çalışma mekanizmasının varlığı,
 • Seçilen perde türünün üretici firması,
 • Tasarım ve dizayn detaylarının zenginliği.

Her bütçeye uygun olarak birbirinden cazip fiyatlarla hazırlanan stor perdeler kullanım ömrünün uzun olmasından dolayı genellikle dayanıklı ürünler arasından seçilir. Sürekli perde masrafı gerektirmemesi nedeniyle birçok kişiye cazip gelen böyle perde türlerinde üretici firmaların fiyatları da etkilidir. Ev, ofis, okul ve daha birçok alanda tercih edilebilen stor türleri taksi