750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Şömine Odunu ve Aksesuarları

Filtreler
Özellikler
İlgili Kategori
11 Ürün Listeleniyor
Filtrele

Şömine Kömür ve Aksesuarları

Şömine, taş, tuğla veya metalden yapılan, içinde ateş yakılan, önü açık ve bacası olan bir tür ocaktır. Tarihte ısınma, yemek yapma, çamaşır yıkama gibi birçok amaçla kullanılan şömineler günümüzde hem rahatlatıcı bir ortam yaratmak, hem de ısınmak için kullanılmaktadır. 

Evinizde şömine keyfini doyasıya yaşayabilmeniz için şömine kadar kullanılacak  şömine kömür ve aksesuarları seçimi  ve  şöminenizin bakımı için nelere ihtiyaç duyacağınız büyük önem taşımaktadır. 

Şömine Kömürü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şömine kömür ve aksesuarları arasında en önemlilerinden biri olan şömine odunu kokusuz, havayı kirletmeyen yanma özellikleriyle çokça tercih edilmektedir. Çünkü uygun yakıt kullanılmadığı takdirde şömine keyfi bir sıkıntıya dönüşebilir. Örneğin, şöminede kömür kullanımı genel olarak uygun bulunmamaktadır. Çünkü kömürün yüksek enerjisi hem şömine haznesine zarar verebilmekte, hem de is yaptığı için kullananları görsel anlamda rahatsız etmektedir.

Şöminelerde kullanabileceğiniz başlıca odun türlerinden biri briket odundur. Bu odun, talaşların veya meyve kabuklarının yüksek basınç ve sıcaklıklar altında preslenerek briket haline getirilmesi ile ortaya çıkarılmaktadır. Briket odunlarında genellikle Gürgen ağacı kullanılmaktadır. Bu ağaçlar en sert ağaçlardan biri olup, çok dayanıklıdır ve ayrıca alev boyu en yüksek ağaç çeşitleri arasında yer almaktadır.  Şömine kömür ve aksesuarları arasında gelen preslenmiş malzemeden üretilmiş olan  şömine odunu, ev tipi şömineler ve  odun sobaları  için idealdir.

Bunun dışında şömine için, kömürün ısı kalorisine en yakın, sağlıklı yakıt türlerinden bir diğeri meşe odunudur. Isı değeri 4000-4500 kalori olan meşe odunu uzun süre dayanmaktadır. Şömine odunu temin edilemediğinde kapalı hazneli şöminelerde meşe odununu tavsiye edilmektedir çünkü diğer odunlara oranla ısı kalorisi yüksek ve yağ miktarı düşüktür, islenmeye sebep olmaz. Şöminenizi yakarken çıra kullanımı da büyük kolaylık sağlayacaktır.

Şöminenizden en verimli sonucu almak için kullanabileceğiniz  şömine odunları ve uygun çıralar, şömine kömür ve aksesuarları başlığı altında beğeninize sunulmaktadır.

 

Şömineyi Yakarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şömine yakılmadan önce haznesinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Şömineyi yakarken baca klapesinin açık olduğuna dikkat edilmelidir. Şömine tutuştuktan sonra kapağı yavaşça açılarak içerisine odun eklenmelidir. Bir sonraki kütük atma işlemi mutlaka diğer kütüklerin yanmasından sonra, alevin hızını kaybettiği anda yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken tüm bu detaylar uygun  şömine kömür ve aksesuarları ile daha da kolaylaşacaktır.

 

Şömine Kömür ve Aksesuarları ile Şömine Keyfinizi Taçlandırın!

Şömine keyfini tam anlamıyla çıkartabilmek için  şömine kömür ve aksesuarları içerisinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz  şömine aksesuarları da çok önemlidir. 

Örneğin, şömine siperliği, kapak açık kullanımlarda, ya da kapağı olmayan şöminelerde kurtarıcıdır. Alev, kıvılcım ya da odun parçalarının şömineden dışarı sıçrayarak zemine zarar vermesine engel olur. Her zevke ve her keseye uygun farklı malzemeden üretilmiş şömine siperlikleri bulunmaktadır. 

Şömine kömür ve aksesuarları arasından kolayca ulaşacağınız, verimli bir sıcaklık sunacak olan dökme demir odun sobası çeşitlerinden, kesenize ve zevkinize uygun olan odun sobasını satın aldıktan sonra kurulumu için bir profesyonelden yardım istemeyi tercih edebilirsiniz. Sobanızı kendiniz kurmak isterseniz, size bir kaç tavsiyemiz var. Sobanızı kuracağınız alanı belirledikten sonra tabanın zarar görmemesi için bu alana yanmayan bir malzemeden altlık konulmalıdır. Bu malzeme mermer, seramik, emaye ya da dekorasyonunuza uygun başka bir malzeme olabilir. Odun sobasının baca kurulumu hiç şüphesiz ki büyük bir dikkat gerektirmektedir. Baca ile soba arasındaki mesafe ne çok kısa, ne de çok uzun olmamalıdır. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra borular muhakkak sabitlenmelidir. 

 

Şömine Temizliği İçin Yararlı Bilgiler

Şöminenin temizliği yeterli sıcaklık vermesi çok önemlidir. Şöminenin içiyakılmadan önce mutlaka temizlenmelidir. Küller biriktiğinde ızgara soğuyamayacağı için haznenin kısa sürede tahrip olma tehlikesi vardır. Diğer taraftan bu küller, yanma havası sirkülasyonunu bozacaktır. Bu sebeplerle şöminenin içinde kalan odun parçaları ve kül muhakkak süpürülmeli, bir kürekle toplanmalı ve uygun bir kova ile taşınmalıdır. Özel olarak tasarlanmış şömine takımları  şömine kömür ve aksesuarları ile birlikte beğeninize sunulmaktadır. Bu takımlar parça sayısına göre değişiklik gösterse de en temel malzemeler maşa, kürek, karıştırıcı ve süpürgedir.

Aradığınız tüm  şömine kömür ve aksesuarları şimdi Koçtaş'ta, online alışverişte! Kaliteyi uygun fiyata almak için seçtiğiniz ürünü zaman kaybetmeden sepete ekleyin!

Daha fazla göster