Peşin Fiyatına  7 Taksit

Duvar Kağıtları

Filtreler
Özellikler
-
Fırsatlar
Fırsatlar

Şık Tasarımları İle Öne Çıkan Duvar Kağıtları

Mekanın ambiyansını etkileyen unsurlardan olan duvarları renklendirmenin ve mekanı farklılaştırmanın pratik yollarından biri duvar kağıtları kullanmaktır. Duvar kağıtları gerek kolay kullanımı gerekse çarpıcı etkisi ile tercih sebebi haline gelir. Duvar kağıdı değişimi ile bir yaşam alanı bambaşka bir yere dönüşebilir. Duvar renklendirmek için kullanılan kağıtlar yalnızca farklı renklerde değil, farklı desenlerde de olabilir. Üstelik 3 boyutlu duvar kağıtları ile duvarlara tuğla, beton, kara tahta gibi alışılmışın dışında görünümler ve dokular da kazandırılabilir. Dokusuna ve desenlerine göre duvar kağıdı fiyatları artabilir veya azalabilir. Aklınızda duvar kağıdı uygulaması öncesinde yapılması gerekenler, duvar kağıdı seçimi ve uygulaması hakkında çeşitli sorular varsa, tüm sorularınızın yanıtlarını bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Uygulamadan Önce Yapılması Gerekenler

Uygulamaya başlamadan önce duvarı hazır hale getirmek gerekir. Duvarın hazırlık aşaması, duvardaki kusurları giderme ve yüzeyi temizleme işlemlerini içerir. Örneğin duvarda, neme bağlı kabarmalar söz konusuysa, önce bu deformasyonlardan kurtulmak gerekir. Aksi takdirde uygulayacağınız duvar kağıdı, hayal ettiğiniz gibi kusursuz görünmeyebilir. İşte uygulama öncesi yapmanız gereken hazırlık aşamaları:

  • Duvar yüzeylerinde çatlak veya kabarma varsa öncelikle bu hasarlar giderilmelidir. Zımpara gibi bir araç yardımı ile duvar yüzeylerindeki kabarmalar giderilmeli ve duvar yüzeyi mümkün olduğu kadar düzleştirilmelidir. Duvarda çatlaklar varsa bunlar da uygun bir macunla doldurulmalıdır.
  • Zımpara, macun ve benzeri uygulamalar sonucunda duvarlar kir ve toz kaplanabilir. Bu kirler ve tozlar da duvar kağıdının yapışmasını etkileyebileceği gibi kabarıklıkların oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle zımparalama ve macunlama işleminden sonra yüzeyler ıslak bir bez yardımı ile nazikçe temizlenmeli ve kurulanmalı, duvarların pürüzsüz bir hale geldiğinden emin olunmalıdır.

Duvar Kağıdı Uygulamasının Püf Noktaları

Duvar kağıdı uygulamasına duvarlar hazır hale getirilerek başlanır. Duvarların yalnızca temiz ve düzgün değil, aynı zamanda kuru olması gerekir. Duvarlarınız hazır olduktan sonra duvar kağıdına veya duvara yapıştırıcı sürüp birkaç dakika beklemek gerekir. Kendinden yapışkanlı duvar kağıdı kullanıyorsanız, kağıdın arkasındaki ambalajın tamamını tek seferde çıkarmamanız, ambalajı yavaşça ve aşama aşama sökmeniz önemlidir. Bu sayede daha düzgün bir uygulama yapmanız mümkün olur.

Duvar kağıdının adım adım ve sakince yapıştırılması, kağıdın altında hava kabarcığı oluşmaması açısından önemlidir. Ayrıca duvar kağıdı şeritlerinin varsa desenlerinin denk gelecek şekilde kesilmesi ve yapıştırılması gerekir. Bu durum özellikle duvarda tuğla gibi bir görünüm kazandıracak üç boyutlu duvar kağıdı modellerinde büyük önem taşır. Şeritler, arada boşluk kalmayacak ve yamuk olmayacak şekilde yapıştırılmalı ve kuruması beklenmelidir. Hava kabarcığı oluştuğu veya yamuk olduğu durumlarda kağıt nazikçe yerinden kaldırılıp tekrar yapıştırılabilir. Uygulama tamamlandıktan sonra kuru bir bez ile tüm parçaların üzerinden geçilip hava kabarcığı kalmadığından emin olunması gerekir. Ayrıca yüzeyde oluşabilecek tutkal fazlalıklarının nemli bir bez ile nazikçe temizlenmesi önemlidir.

Yaşam Alanına Göre Duvar Kağıdı Seçimi

Her yaşam alanı eşsizdir. Mutfak için farklı, iş yeri için farklı duvar kağıdı seçmek gerekir. Mekanda yakalamak istediğiniz stile ve suyla temas sıklığı gibi fiziksel koşullara bağlı olarak model seçimi değişebilir. Hangi yaşam alanı için olursa olsun, duvar kağıdı fiyatları sayesinde minimal düzeyde harcama ile etkili bir dekorasyon değişimi yapmak mümkün olur.

  • Mutfak: Mutfağa duvar kağıdı seçiminde dolap renkleri ve mutfakta arzulanan stil göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin açık renk dolaplarınız varsa ve çarpıcı bir dekoratif esinti yaratmak istiyorsanız, siyah duvar kağıdı ile renk dengesini yakalayabilir, unutulmaz bir stile imza atabilirsiniz. Minimal dekorasyon stilinden uzaklaşmak istemiyorsanız, az ve öz eşyanın bulunduğu bir mutfağa sahipseniz mümkün olduğu kadar yumuşak renkli duvar kağıtları tercih etmelisiniz.
  • Banyo: Banyoda suya temasa dayanıklı duvar kağıtları tercih edilmesi gerekir. Suya dayanıklı duvar kağıtları arasından farklı renk ve desenler seçmeniz mümkün. Ancak banyo genellikle nispeten az ışık alan ve temizlik hissi verilmesi istenen bir yaşam alanı olduğundan, açık renkli duvar kağıtları ideal olabilir.
  • Çocuk Odası: Çocuk odalarının genellikle canlı ve sevimli olması tercih edilir. Siz de bu düşünceyle yola çıkıyorsanız doğa, gökyüzü veya uzay gibi farklı temalara sahip bebek odası duvar kağıdı modellerinden faydalanabilirsiniz.
  • Oturma Odası: Salonunuzda yaratmak istediğiniz ambiyansa göre model seçimi yapabilirsiniz. Huzurlu ve dinlendirici bir esinti yaratmak istiyorsanız mavi veya yeşil gibi renklerin dinginleştirici gücünden yararlanabilirsiniz. Aklınızda doğal yaşam havası veren bohem bir dekorasyon stili varsa çiçekli duvar kağıdı modelleri işinize yarayabilir.

Banyo ve Mutfakta Kullanılabilecek Duvar Kağıtları

Banyo ve mutfak için yapacağınız seçimde, özellikle fiziksel koşullar açısından su, yağ ve buhar oluşumu gibi bazı unsurlar dikkate alınmalıdır. Mutfak duvar kağıdı seçimi söz konusu olduğunda, özellikle yağ ve yemek buharının duvarlara sinebileceği bir alan olduğundan dayanıklı bir dokuya sahip duvar kağıtları tercih edilmelidir. Su ve sabun ile temizlenmeye dayanıklı duvar kağıtları ile mutfakta göz alıcı olduğu kadar pratik kullanımlı bir duvar dokusu da oluşturmanız mümkün olur. Öte yandan renk ve desen seçimi konusunda düşünmeniz gereken unsur nispeten daha azdır. Bu nedenle daha cesur ve özgür davranabilirsiniz. Mutfakta enerjinize enerji katmak için turuncu duvar kağıtları kullanabileceğiniz gibi, Akdeniz esintileri oluşturmak için mavi veya mavi beyaz karışık renkli duvar kağıtları kullanabilirsiniz.

Banyoda ise suya dayanıklı duvar kağıtları kullanmak önemlidir. Ayrıca banyoda temizlik hissi vermesi açısından genellikle açık renkler tercih edildiğinden, sıklıkla beyaz duvar kağıdı kullanılır. Siz de beyaz veya krem gibi renklere ve desenlere sahip banyo duvar kağıdı modelleri ile hedeflediğiniz açık, parlak ve temiz ambiyansı yaratabilirsiniz. Öte yandan özellikle son yılların güncel trendleri arasında banyoda özellikle siyah veya füme gibi koyu renkler tercih etmek yer alır. Siz de banyonuzda alışılmışın dışında bir ambiyans yaratmak istiyorsanız, koyu renkli duvar kağıdı çeşitleri ile dramatik ve çarpıcı bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Çocuklar ve Çocuk Ruhlular İçin Cıvıl Cıvıl Duvar Kağıtları

Çocuğunuzun odasında vakit geçirmekten daha çok keyif almasını sağlamanız, ona hitap eden bir duvar kağıdı seçmeniz ile mümkün olabilir. Ona özel uyguladığınız duvar kağıdı ile, çocuğunuza ait bambaşka bir dünya yaratmanız mümkün olur. Çocuk ve genç odası duvar kağıdı modelleri, evin diğer odaları için tasarlanan duvar kağıtlarına göre daha eğlenceli ve cıvıl cıvıl desenlere sahiptir. Örneğin bebek odası için duvar kağıdı uygulaması yapmayı düşünüyorsanız sarı, turuncu veya lila seçmek,hem erkek hem de kız çocuklar için sevimli bir yaşam alanı sağlayabilir. Düz renk duvar görünümü yerine desenli bir görünüm hayal ediyorsanız, gökyüzü duvar kağıdı ile ona huzurlu bir ambiyans sağlayabilirsiniz. Daha enerjik ve rengarenk bir ambiyans yaratmak için gökkuşağı duvar kağıdı ideal bir seçim olabilir. Özellikle son yılların gözde modelleri arasında yer alan dünya haritası duvar kağıdı modelleri ile hem çocuğunuza dünya ülkelerini ve önemli başkentleri yaşayarak öğretebilir hem de içindeki gezgin ruhun harekete geçmesini sağlayabilirsiniz.

Evinizi zenginleştirecek ve sizin imzanızı taşıyacak bir alan haline getirecek duvar kağıtları Koçtaş'ta sizi bekliyor. Tüm yaşam alanlarında kullanılabilecek sayısız model ve fiyatlar Koçtaş ürünleri arasında mevcuttur. Her bütçeye uygun duvar kağıdı fiyatları ile en kaliteli ve canlı renklere sahip duvar kağıtlarını Koçtaş'ın sayısız seçeneği arasında bulabilir, hızlıca satın alabilir ve yaşam alanınızda yepyeni bir esinti yaratabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Duvar kağıdının gerek seçimi gerekse uygulanışı hakkında aklınızda oluşabilecek pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz başlıklar aşağıda yer alıyor. Bu cevaplar sayesinde duvar kağıdınızı en doğru şekilde seçebilir, kusursuz bir şekilde uygulayarak yeni yaşam alanınızın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

Duvar kağıdı yapıştırma yöntemleri, modele göre değişkenlik gösterebilir. Öncelikle gerekli ölçümler yapılmalı ve duvar kağıdı ihtiyaca göre kesilerek hazırlanmalıdır. Bu noktada seçtiğiniz model desenliyse, iki şerit kağıdın desenlerinin denk gelişine dikkat edilmesi gerekebilir. Duvar kağıdının ve duvarın yüzeyine göre ya duvara ya kağıda yapıştırıcı sürülmelidir. Bir süre beklendikten sonra duvar kağıdı yavaş yavaş duvara yapıştırılabilir. Bu yapıştırma esnasında düz bir aletle kağıt nazikçe bastırılmalı ve hava kabarcığı oluşumunun önüne geçilmelidir.

1 Rulo Duvar Kağıdı Kaç m2?

Bir rulo duvar kağıdının kaç metrekarelik bir alanı kaplayabildiği, rulonun en ve boy uzunluğunun bilinmesiyle hesaplanabilir. En ve boy uzunluğu daha kısa olan bir rulo duvar kağıdı, nispeten daha az alanı kaplayabilir. Genellikle duvar kağıtlarının rulo en ölçüsü yaklaşık 50 santimetre hesaplanırken boyları ise 10 metre civarı olabilir. Bu bilgi doğrultusunda bir rulo kağıdının 5 metrekareden biraz daha fazla büyüklükte bir alanı kaplayabileceği düşünülebilir.

Duvar Kağıdı Neyle Silinir?

Duvar kağıdının temizlenme yöntemi, modele bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Duvar kağıdı silmek için ihtiyaç olan malzemelerde akla ilk olarak ıslak bez, su ve sabun gelir. Bu yöntem pek çok modelde iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Ancak narin yapıya sahip olan bazı duvar kağıtları, su ile yıpranabilir. Bu duvar kağıtları için özel olarak üretilen duvar kağıdı hamurlarından faydalanılabilir. Duvar kağıdı hamurları ile kağıt üzerindeki toz ve kirler temizlenebilir. Aynı şekilde elektrik süpürgesiyle de tozlardan ve kirlerden arındırabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Kaç Yıl Dayanır?

Uygulanmış duvar kağıdının kaç yıl dayanacağı bazı faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Bu faktörler arasında rutubete maruz kalma, dış darbelere maruz kalma sıklığı ve duvar kağıdının inceliği gibi unsurlar yer alır. Ayrıca duvar kağıdının sağlam bir şekilde yapıştırılmasına da bağlıdır. Ortalama olarak bir duvar kağıdının 10 ila 15 yıl arasında dayanıklılık gösterdiğini söylemek mümkündür.

Duvar Kağıdı Hangi Duvara Uygulanır?

Duvar kağıdı, arzulanan tüm duvarlara uygulanabilir. En önemli olan nokta, yüzeyin hazır hale getirilmesidir. Duvarın, duvar kağıdı uygulaması için hazır olması adına öncelikle duvardaki hasarların giderilmesi, yüzeyin düzleştirilmesi ve mümkün olduğu kadar pürüzsüzleştirilmesi gerekir. Gerekli hazırlıklar yapılmadan duvar kağıdı uygulanması durumunda, pürüzlü ve tırtıklı bir görünüm oluşabilir ve göze hoş görünmeyebilir.

Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duvar kağıdı seçerken öncelikle renk ve desene dikkat edilmelidir. Duvar kağıdının renkleri ve desenleri, odada yaratılmak istenen ambiyansa uygun olmalıdır. Mekanda var olan diğer mobilya ve dekoratif unsurların stiline uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca odanın genişliği ve duvar yüksekliği gibi detaylar da dikkate alınmalıdır. Örneğin alçak tavanlı ve nispeten dar bir yaşam alanında beyaz ve bej gibi açık renkli duvar kağıtları, içeri giren ışığı yansıtacağından, odanın daha ferah görünmesine yardımcı olabilir.

Daha fazla göster
8098 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li
Sıralama: