750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Menteşe

Filtreler
Özellikler
İlgili Kategori
32 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

Menteşe

Menteşe kapı, pencere ya da kapaklar için kullanılan, bu malzeme ve yapıların kolay şekilde açılıp kapanmasını sağlayan araçtır. Genellikle metal çeşitlerinden üretilir ve iki kısımdan oluşur. Kullanıldıkları alanlara sabitlenerek kapakların, pencere ya da kapıların rahat şekilde açılması için kullanılır. Menteşe modelleri büyük çoğunlukla dönen bir eksen ve pim yardımı ile çalışır.

Eşya ve Malzeme Türüne Uygun Menteşe Çeşitleri

Menteşe çeşitleri kullanıldıkları alanlar ve üretim özelliklerine göre farklı seçeneklere sahip. Kapı menteşesi, kapılar ile kapı kenarlarının arasına uygulanarak rahat açılıp kapanmayı sağlar. Birbirinden farklı renk ve modellerde bulunabilir. Kapıların rengi ve desenine göre menteşeler siyah, altın rengi veya metalik renklerde tercih edilebilir. Model olarak ise düz ve cumbalı modellere sahiptir. Cumbalı modeller daha estetik görünüm sunarlar. Pencere menteşesi, pencerelerin montajı için kullanılır. Pencerenin üretildiği malzeme çeşidine ve tasarıma uygun çeşitleri mevcuttur. Plastik, ahşap ya da alüminyum doğrama türlerine uygun menteşeler, uygun malzeme ile birlikte kullanılır. Dolap menteşesi ise dolap kapaklarında kullanılır. Kapakların açılıp kapanabilmesini sağlar. Banyo ve mutfak dolapları, elbise dolabı ve kitaplık gibi birçok farklı yerde kullanılabilir. Deveboynu menteşe türleri dolap kapaklarının bir alana kadar açılıp durmasını ve kapatılırken rahat şekilde kapanmasını sağlar. Bir kenarı dolabın ahşap malzemenin içerisine doğru oyularak yerleştirilir. Dolabın yavaş şekilde kapatılabilmesi için özel mekanizmaya sahip modelleri de bulunur. Yaprak menteşe çeşitleri daha basit tasarıma sahiptir. Küçük kapılar, kutu ya da benzeri şeylerin kapaklarının kapatılabilmesi için üretilirler. İki kısımdan oluşur ve iki kısmında sabitlenmesi ile kullanılabilirler. Yaylı menteşe çeşitleri ise çift tarafa da açılabilen kapılar için kullanılır. İçerisinde bulunan yay sistemi sayesinde kapının iki yöne de açılması ve sonrasında eski haline gelmesi sağlanmış olur. Cam kapaklar veya klozet kapakları gibi farklı alanlar için de özel seçenekler mevcuttur.

Menteşe Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menteşeler arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu özellikle kapı ve pencereler için menteşenin yönüdür. Uygulandığı kapı ya da pencerenin hangi yöne açılması isteniyor ise ona uygun menteşe seçebilirsiniz. Yönsüz olan menteşe seçenekleri her çeşit kapı için kullanılabilir özelliktedir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken ise menteşenin kalınlığıdır. Menteşenin kapağa ya da kapılara uygulandığında tam uyum sağlaması için kalınlık ve ebatlarına da özen gösterilmeli.  

Genel olarak menteşe fiyatları tasarımlarına ve materyal özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kullanacağınız alana göre çeşitlenen onlarca çeşit menteşeyi hırdavat malzemeleri içerisinde kolayca  bulabilir, yorulmadan beğendiğiniz seçenekleri sepetinize ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster