150 TL Üzeri Kargo Bedava

Ev Aydınlatmaları

Bahçe Aydınlatma

Çocuk Odası Aydınlatma

Elektrik Malzemeleri

Tavan Vantilatörleri

İlgili Blog İçerikleri

Aydınlatma ve Elektrik

Aydınlatma sistemlerine günlük hayatın vazgeçilmez parçalarından biri olarak her zaman ihtiyaç duyulur. Akla gelen ilk görevi karanlık ortamları aydınlatmak olan aydınlatma ürünleri ortamları canlandırmak, hareketlendirmek için de kullanılır. Dış mekanlardan odaların tavanlarına, banyolardan mutfaklara kadar geniş bir alanda kullanılabilen ürünler, günlük hayatın her alanında ihtiyaçları karşılamayı başarır. Bahçe aydınlatma ya da duvar aydınlatması gibi birbirinden farklı seçeneklere sahip olan ürünler, her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Led aydınlatma ve çeşitli ampuller birbirinden farklı tasarımlara ve kullanım amaçlarına sahip ürün modelleri içinde kullanılır. Spot aydınlatma gibi çeşitlere sahip olmakla birlikte destekleyici pek çok aydınlatma aksesuarları bulunur. Aydınlatma fiyatları geniş bir fiyat aralığında seyreder. Fiyatları etkileyen faktörler ürün marka, model, üretim malzemesi, kullanım alanı, boyutu gibi değişkenlerdir.

Doğru aydınlatma ile yaşam alanlarının dekorasyonu zenginleştirilebilir. Psikoloji üzerinde de etkili olan ışıklandırma özellikle yatak odasında doğru yapılmadığı takdirde uyku bozukluklarına sebep olabilir. Doğal ışığa benzer ürünler öğrencilerin derslerine odaklanabilmesini kolaylaştırır. Aydınlatma ürünleri genel ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve görev aydınlatma ekipmanları olarak üç kategoriye ayrılabilir. Birinci kategorideki ürünler direkt olarak aydınlatmaya yönelik avizelerdir. İkinci kategorideki ürünler bir nesneye, alana ekstra görsellik kazandıran LED’ler ve spor lambalardır. Üçüncü kategorideki ürünler ışığı bir alana yöneltmeye yarayan LED’ler, spotlar ve abajurlardır. Bunlarla birlikte kullanılacak ürünler, elektrik kategorisine girer. Aydınlatma fiyatları ve seçenekleri arasından aradığınızı bulabilirsiniz.

Aydınlatma ve Elektrik Ürünlerinin Kullanım Alanları

Aydınlatma ve elektrik ürünleri içerisinde bulunan şerit ledler birçok insanın aydınlatma dekorasyon için kullandığı ürünlerdir. Ortama kattıkları hoş ve loş görüntü sayesinde ek bir ışık kaynağı ile birlikte yeterli aydınlatma sağlanabilir. Şerit ledler yapıştırılarak kullanılabildiği için oldukça işlevseldir ve farklı alanlarda tercih edilir. Bir başka ürün modeli olan fenerler ve ışıldaklar hem ışığı yansıtma hem de yoğun ışık gücü özellikleri ile kullanılır. Karanlık alanlarda fener ve ışıldaklardan yararlanarak aradığınız şeyleri bulabilirsiniz. Işıldak ve fenerler şarjlı seçenekleri ile kullanım kolaylığı sağlar.

Aydınlatma ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan bahçe ürünleri bahçenin tamamını ve köşelerini aydınlatarak hoşça vakit geçirmenizi sağlar. Bahçe lambaları gömme tipi ve sarkıt lambalar olarak tercih edilir. Ürünleri incelediğinizde salon, banyo, mutfak, çocuk odası ya da yatak odası aydınlatması gibi farklı yerlerde kullanılabilecek modeller olduğunu görebilirsiniz. Yatak odaları için aplikler, sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Kapı zillerinde, duylarda, otomatik tuşlarda ve pek çok tesisat alanında ihtiyaç duyulan elektrik doğru bir dağıtma işlemi ile ev ve işyeri gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Elektrik şalt malzemeleri içerisinde elektrik panoları ve sayaçları, sigortalar, üçlü priz gibi aksesuarlar bulunur. Elektrik akımının güvenli bir şekilde iletilmesi ve bozulmaması için şalt malzemeleri kullanılır. Aydınlatma ve elektrik ürünleri birbirini tamamlayan malzemelerden oluşur. Aydınlatma fiyatları ve seçeneklerini inceleyerek size hitap edeni bulabilirsiniz.

Yaşam Alanlarında Aydınlatma ve Elektrik Ürünleri

Ev içerisinde yaşayan kişiler ve gelen misafirler için antrelerin ve koridorların iyi bir şekilde ışıklandırılması gerekir. Bu ışıklandırmanın girişten itibaren evin diğer odalarına yumuşak bir geçiş oluşturması dekoratif açıdan önemlidir. Antre ve koridorlar için ray elektrik aydınlatma ürünleri ile gömme lambalar ideal seçeneklerdir. Ayrıca LED ampul kullanılarak bu alanlarda elektrikten tasarruf edilebilir. Banyo alanlarında da LED ve spot lamba kullanımları oldukça yaygındır. Banyolarda öncelik işlevselliğin yanı sıra güvenliktir. Banyolarda lavabo üzerleri ile ayna üzerlerine gömme ışıklar kullanılabilir.

Mutfaklar evlerin merkezi konumlarından bir tanesidir. Yemek pişirme dışında yemek yeme ve sohbet için de kullanılır. Bundan dolayı mutfak alanlarındaki bazı bölümler görev aydınlatma modelleri ile desteklenebilir. Mutfakta mutfak adası veya yemek köşesi bulunan kişiler sarkıt lambalar ile bu alanları özelleştirebilir. Sarkıt lambalar hem işlevselliği hem de dekoratif görünümü ile dikkat çekicidir. Bu modeller aynı zamanda mutfakta ekstra ışık kaynağı oluşturur. Mutfaklar evlerin en çok kullanılan alanlarından olduğu için bu alanlarda LED ışıklar kullanmak büyük tasarruf sağlamanıza yardımcı olur.

Oturma odaları bir başka çok vakit geçirilen ve ailenin toplandığı bir alandır. Doğru aydınlatma ile hem konfor hem de tasarruf sağlanabilir. Odanın genişliği göz önüne alınarak elektrik aydınlatma ürünleri ile bağımsız alanlar farklı farklı ışıklandırılabilir. Televizyon ünitesi, vitrin, kitaplık gibi alanlarda gömme lambalar kullanılabilir. Aydınlatma fiyatları ve seçenekleri sayesinde odalarınızı dilediğiniz gibi ışıklandırabilirsiniz.

Dekorasyona Katkı Sağlayan Aydınlatma Ürünleri

Lambaderler aydınlatma işlevlerinin yanı sıra ortamlarda odak noktası ve kişisel bir alan oluşturmanıza yardımcı olur. Farklı uzunluklara sahip modelleri sayesinde çeşitli tavan yüksekliğine sahip alanlar için tercih edilebilir. LED, halojen ve floresan ampullerle çalışan modelleri mevcuttur. Uzun olan modellerin boyu 160 cm’ye kadar çıkabilir. Tavan yüksekliğinin ideal olduğu alanlarda uzun modeller tercih edilebilir. Modeller genellikle 360 derece dönebilecek tasarımlarda üretilir. Bu özelliği sayesinde lambaderler evin farklı köşelerini ışıklandırmak ve istenilen yönde ayarlamak için idealdir. Sabit ışık yayan modelleri genellikle yukarıdan aşağıya doğru ışık yayma özelliğine sahip olsa da yukarıya aydınlatma sağlayan modeller de mevcuttur. Bu modeller genellikle ortam ışığı olarak kullanılır. Avizeler gibi yüksek ışıklandırma özelliklerine sahiptir. Yeterli ışık sağlamayan ürünlerle birlikte kullanılabilir. Lambader fiyatları tasarımlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Oda dekorasyonlarını tamamlayacak renkli ve farklı tasarımlara sahip avize modelleri üretilir. Gölgeli avize modelleri görsel tasarımları ile hoş bir görünüm yakalanmasına yardımcı olur. Farklı renk seçenekleri ile kumaş modeller de mevcuttur. Katmanlı avize modelleri özellikle yüksek tavanlarda tercih edilerek görkemli bir hava oluşturur. Şamdan avize modelleri klasik tarzda döşenmiş evler için idealdir. Davul avizelerin etrafı cam, kumaş veya kristallerle kaplanarak geleneksel tasarıma katkı sağlar. Bu ürünler evlerde genellikle ana ışık kaynağı olarak kullanılır.

Çocuk Odalarında Eğlenceli Aydınlatma Ürünleri

Kullanılacak alana göre özellikleri farklılaşan ve fiyatları açısından da değişiklik gösteren aydınlatma ürünleri pek çok alanda farklı tasarımları ile tercih edilir. Çocuk odaları eğlenceli görünümleri ile dikkat çeker. Oyuncaklar, rengarenk duvarlar ve mobilyalar uygun aydınlatma ürünleri ile tamamlanır. Çeşitli renkli, figürlü tasarımlara sahip ürün modelleri ile odalar ışıklandırılabilir. Çocuk odalarında en çok tercih edilen ikincil ışıklandırma sistemleri gece lambalarıdır. Gece lambaları ile karanlıktan korkan çocuklar rahatlıkla uykuya dalabilir ve uykudan uyanmaları durumunda güvende hisseder.

Çocuk odaları için özel olarak tasarlanan ağzından ateş püskürten ejderha lamba, animasyon veya çizgi film karakterlerinin baskılı olduğu avizeler, ay, bulut, güneş, yıldız desenli duvar aydınlatıcıları, süper kahraman ve farklı desenlere sahip abajurlar çocuklar için oldukça eğlencelidir. Yalnızca çocukların değil bebeklerin de ilgisini çeken modeller mevcuttur. Bu modeller dünyaya yeni gelen meraklı bebeklerin ilgisini çekerek sakin kalmalarına yardımcı olabilir.

Yalnızca çocuk ve bebeklerin ilgisini çekmek veya eğlenceli bir görünüm oluşturmak amacıyla değil eğitici amaçlarla da ışıklandırma ürünleri kullanılabilir. Farklı şekillere ve renklere sahip modeller eğitici amaçlı olarak kullanılabilir. Böylelikle çocukların renkleri ve şekilleri eğlenceli bir biçimde öğrenmesi sağlanabilir. Bu tarz modeller henüz okula gitmeyen küçük çocuklar için ön hazırlık olabileceği gibi okula yeni başlayan çocuklar için de derslerine yardımcı olacak materyaller olabilir.

Taşınabilir Aydınlatma Ürünleri

Taşınabilir aydınlatma ürünlerinin başında gece lambaları ile birlikte masa lambaları modelleri gelir. Kitap okuma, ders çalışma, proje bitirme gibi işlerinizde yardımcı masa lambaları metal, akrilik, cam ve seramik gibi malzemelerden üretilir. Bunlarla birlikte son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan suni tüylü modeller ile ahşap modeller de mevcuttur. Gölgelik masa lambaları çeşitleri de farklı özellikleri ile öne çıkar. Gölgelik masa lambaları çalışma masaları ile birlikte yatak odalarında abajur olarak tercih edilir. Aburlar arasında en çok tercih edilen modeller davul ve dikdörtgen modellerdir. Yaygın olarak kullanılan gölge malzemeleri ise keten, tüy, ipek ve kâğıt malzemelerdir. Işık parlaklığının ideal bir şekilde yayılması için gölgelik malzemelerin iç yüzeyleri genellikle renkli ve metalik olarak tercih edilir.

Gece lambaları özellikle yatak odası ve çocuk odası gibi alanlarda kullanılarak gece karanlığında güvende hissetmeye katkıda bulunur. Karanlık ortamlarda uyumakta zorluk çeken kişiler için gece lambaları oldukça idealdir. Bu modeller pek çok farklı tasarıma ve boyuta sahiptir. Gece lambaları uykudan uyandıracak kadar parlak olmamakla birlikte uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Bu modellerde gün ışığı ve sıcak beyaz renklerinin dışında kırmızı, sarı, turuncu, pembe, yeşil, mor, mavi gibi farklı renkler de tercih edilir.

Elektrik ve Aydınlatma Armatürü Modelleri

Elektrikli aydınlatma ürünleri pilli şekilde de kullanılarak uzun süre ışıklandırma görevi görebilir. Çeşitli bahçe ve yapı aydınlatmaları loş bir ortam oluşturma ve güçlü bir ışık kaynağı gereksinimleri için tercih edilir. Farklı boyutlarda tercih edilebilen ürünlerin küçük boyutlu olanları dahi güçlü ışıklandırma sağlayabilir. Aydınlatma armatürleri yapay bir ışıkla ışık dağılımını gerçekleştirmeyi hedefler. Bu ürünler çeşitli portallar kullanarak iç ve dış mekanlarda arka plan ışığı görevini üstlenir.

Kısa mesafelerde güçlü aydınlanma sağlayan armatürler zemin lambaları, sarkıt lambaları ve masa lambaları gibi ürünlerden oluşur. Gece lambası olarak kullanılan ya da duvara yansıtılabilen çeşitli armatürler mevcuttur. Aydınlatma sistemleri duvar, tavan, zemin gibi alanlarda kullanılarak nesneleri ve insanları daha iyi vurgulamaya yarar. Abajur, avize gibi çeşitli modeller farklı başlıklarda duy kullanılarak farklı alanlarda tercih edilebilir. Halatlı ahşap avizeler, farklı boyutlardaki led ışık ve şeritler, kumandalı renkli ampul çeşitleri ve diğer farklı tasarımlara sahip ampul çeşitleri dekorasyon tamamlayıcı ürünler olarak kullanılır. Sarkıt, üç kollu avizeler, uzaktan kumandalı lambalar, gömme lambalar, spot led lambalar güçlü bir ışık aydınlatması sağlar. Kumandalar pek çok ürün çeşidinde son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Uzaktan komut verebilme özelliğiyle kumandalar pratikliğiyle öne çıkar. Tasarruflu modeller pek çok alanda tercih edilir. Ev ve işyeri gibi alanlarda seçilen modellerle estetik bir görünüm yakalanabilir. 

Aydınlatma ve Elektrik İçin Kullanılan Tesisat Malzemeleri

Aydınlatma ve elektrik ürünleri arasında projektörler, ışıldak ve fenerler, bahçe lambaları, şerit led gibi ürünler bulunur. Bu aydınlatma çeşitlerini pratik bir şekilde kullanabilmek için uzatma kabloları, çoklu prizler, tekli prizler, anahtarlar gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Aydınlatma sağlamak için yeterli aparatların olmaması durumunda ek aparatlardan yardım alınabilir. Tesisat için gerekli kablolar hayatın her alanında kullanılır.

İç ve dış mekanlarda kullanılabilen balastlar floresanlarda ışığı sabitleme görevi görerek elektrik devrelerinde akım miktarını ayarlar. Duylar evler, işyerleri, bahçe alanları gibi pek çok farklı alanda lambaların aydınlatma sağlaması için kullanılan malzemelerdir. Lamba ve ampul çeşitleri ile daha verimli aydınlatma yapılabilmesi için ek tesisat malzemelerinden destek alınır. Duylar mekanlarda aydınlatma sağlayabilmek için olmazsa olmaz malzemelerdir. Duylar ampulü sabitleyerek aydınlanma görevini gerçekleştirir. 360 derece hareket sensörü bulunan modeller pratik ve kullanışlıdır.

Aydınlatma ve elektrik tesisatları uluslararası standartlara uygun olmalıdır. Standartlar arasında yer alan armatürlerin kullanımı için armatür ışık akışı, armatür giriş gücü kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Standartları oluşturan önemli maddeler arasında renk sıcaklığı ve kalitesi, ışık yoğunluğu dağılımı, renk toleransı ve renksel geri verim endeksi gibi faktörler bulunur. Bu standartlar göz önüne alınarak kaliteli ürünlere ulaşmak mümkündür.

Aydınlatma Cihazlarında Kullanılan Ampul Çeşitleri

Bütün elektrikli aydınlatma cihazları ampul gücüne bağlı olarak ışığı farklı biçimlerde ortama yayar. Akkor ampul modelleri içinde bulunan elektrik akımının geçtiği filamentler doğrultusunda ışığı oluşturur. Bu akım akkor lambaların direnç sebebiyle ısınmasına ve ışık yaymasına yardımcı olur. Bu lambalar evlerden araç aydınlatmalarına kadar pek çok alanda kullanılabilir. A lambalarda tungsten filamentler kullanılarak uzun ömürlü ışık üretimi sağlanır. Bu ürünler, Watt gücüne bağlı olarak LED olanlardan daha fazla enerji tüketir. LED’ler yarı iletken olan ve renkli ışık yayan ampullerdir. LED olanlarda fosfor kaplama kullanılır. Bu modeller akkor lamba ve floresan lambalara kıyasla daha az enerji tüketerek daha güçlü ışık yayabilir.

LED olanlar standart girişlere uyumlu seçenekleri ile pek çok elektrik aydınlatma ürünleri ile entegre bir şekilde kullanılabilir. Kompakt ve geleneksel özelliklere sahip floresan ampuller gaz deşarj yöntemi ile çalışır. Bu ürünler, UV ışığı üretmek için cıva buharını kullanır. Kompakt floresan modeller, akkor olanlara kıyasla daha verimli çalışır. Tüm ampul çeşitleri sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üç farklı aydınlatma seçeneği sunar. Sıcak ışık daha çok oturma odası, yatak odası gibi alanlarda kullanılırken beyaz ışık yayan nötr ışıklar mutfak ve banyo alanlarında tercih edilir. Soğuk ışık ise okuma ve hobi köşeleri için ideal olmakla birlikte beyaz ve mavimsi bir ışık yayar.

Ürün Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Enerji tasarrufu sağlayan LED aydınlatma sistemleri doğru aydınlatma için tercih edilmelidir. Işıktan rahatsız olmamak için direkt göze vurmamasına dikkat edilmelidir. Yukarıdan sağlanan aydınlatma doğru olacaktır. Birden fazla ışık kaynağı kullanılıyorsa bu ışık geçişleri dengelenmelidir, gözle temas edebilen armatürler varsa ise yarı saydam kaplama ile dengelenmelidir. Gözlerin yorulmasını ve rahatsız olmasını engellemek için farklı renklerde ışıklar varsa keskinlikleri azaltılmalıdır. Düzgün bir ışıklandırma için duvarların rengi çok koyu olmamalıdır. Televizyon, bilgisayar, tablet gibi cihazlardan bir şey izlerken düşük şiddetli olan ışıklardan biri kullanılmalı ayarlı ışık ise kısılmalıdır. Sokak lambalarında üst kısmı kapalı olan ve enerji kaybı yaşamamak için led aydınlatma sistemleri kullanılmalıdır. 

Aydınlatma ürünün kullanılacağı alan ve bu alandaki aydınlatma ihtiyacı dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Örneğin, mutfak aydınlatması yaparken, yemek hazırlıklarının rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için iyi bir ışıklandırma elde edilmesi önemlidir. Öncelikle kategoriler arasında tercihte bulunulmalıdır. Projektörler, LED, armatürler, fenerler, spotlar, aplikler, lambaderler gibi pek çok kategori mevcuttur. Bunlardan hangisi ve hangilerinin tercih edileceği belirlenmelidir. Evlerde daha çok standart ürünler tercih edilirken dış mekanlarda farklı hava koşullarına dayanıklılık ön plana çıkar. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile farklı özelliklere sahip ürünler kullanıcıların beğenisine sunulur. Aydınlatma ürünleri ışık ihtiyacını gidermekle birlikte dekoratif ürünlerdir. Her türlü zevke hitap eden farklı tasarım ve renklerde modellere ulaşmak mümkündür.

Oturma odası evin en çok vakit geçirilen alanlarındandır. Dolayısıyla burada kullanılacak aydınlatma ürünlerinin uzun süreli kullanımda rahatsız edici olmaması gerekir. Bu gibi alanlar için sıcak beyaz yani sarı gün ışığı rengi tavsiye edilir. Bu renk beyaz ışık gibi gözleri yormaz. Ayrıca ortama sıcak bir hava katar. Bununla birlikte renk dışında kişisel zevke göre çeşitli avizeler tercih edilebilir. Tek bir kaynaktan ışık gelmesi istenmiyorsa lambaderler ile ortamdaki ışık dengelenebilir. Bu alanlar için LED modellerden de yararlanılabilir. Çok fazla vakit geçirilen alanlardan olmasından dolayı LED ürünler ile enerji tasarrufu sağlanabilir. Küçük oturma odalarında avize yerine spot lambalar da tercih edilebilir. 

Banyolar ıslak ve nemli alanlardır. Dolayısıyla aydınlatmada kullanılacak ürünler yüksek derecede korumalı, metal malzemeden üretilmiş ve paslanmaya karşı dayanıklı olmalıdır. Banyolar evlerin en karanlık alanlarıdır ve çoğu zaman ışık kaynağına ihtiyaç duyar. Banyolarda öncelikle bir ana ışık kaynağı bulunur. Bu tavan aydınlatmaları genellikle gömme lamba şeklinde olurken nadir de olsa sarkıt şeklindedir. Gömme lamba olmasının nedeni nem ve ısı buharıdır. Bununla birlikte lavabo üzerlerinde, ayna yanlarında kullanılan ikincil ışık kaynakları bulunur. Bu aydınlatma ürünleri banyonun olmazsa olmazlarındandır ve kişisel bakım gibi ihtiyaçların kolay bir şekilde yapılmasına yardımcı olurken aynı zamanda görsel zenginlik sunar.

Dekoratif Aydınlatma ve Elektrik Ürünleri

Aydınlatma direkleri bahçelerdeki yürüyüş yollarını aydınlatan bahçe elektriği arasında önemli bir yere sahip olan ürünlerdir. Doğru bir açı ile tepeden sağlanan aydınlanma karanlık ortamların aydınlanmasını sağlarken parklarda ve yollarda dekoratif çözümler sunar. Bahçe dekorasyonunda kullanılan armatürler bahçe duvarı aydınlatmaları, solar ve led aydınlatmalar farklı renklerde kullanılarak ortamda dekorasyonu güçlendirir. Dekoratif ürünler farkı renk ve modelleri ile ortamları keyifli hale getirir. 

Elektrikli aydınlatıcıları priz ve anahtar yardımları ile kullanmak oldukça pratiktir. Tekli veya çoklu priz seçenekleri ile güvenli bir bağlantı işlemi gerçekleştirilebilir. Ev ve işyerleri başta olmak üzere çeşitli yapılarda kullanılan prizlerin pek çok işlevi vardır. Led şeritlerle veya led ampullerle ortama loş bir hava kazandırılabilir. Led lambalar evlerde kitaplık, raf ve duvarlar gibi farklı alanlarda kullanılabilir. Uzun kullanım ömrüne sahip projektörler bahçelerde, konser salonu, stadyum gibi alanlarda tercih edilir. Projektörler sensörlü ve led modelleriyle ideal kullanım sağlar. Yapı market ürünlerinden olan anahtarlar, prizler elektrik enerjisini aktaran araçlardır.

Koçtaş, ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz, teknolojik özellikleri ile pratik kullanım imkânı sağlayan aydınlatma ve elektrik modellerini satışa sunar. Ürünlerin özelliklerine dikkat ederek bu modeller arasından kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Pek çok alanda pratik bir şekilde aydınlatma sağlayabilmek için Koçtaş mağazalarında ve internet sitesinde avantajlı fiyatları ile sunulan aydınlatma ve elektrik modellerini hemen inceleyebilirsiniz.

Aydınlatma ve Elektrik Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak aydınlatmanın yapılacağı yerin göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin, yatak odasında genellikle daha loş ışıklar kullanabilirsiniz. Bununla beraber çalışma odası gibi yerlerde büyük avizeler arasından seçim yapabilirsiniz. Enerji tasarrufu elde etmek istiyorsanız o işlem için özel olarak tasarlanan ürünler arasından seçim yapabilirsiniz. Bununla beraber ışığın dengeli bir şekilde dağılmasını sağlayacak ürünler arasından seçim yapmanız gerekir.

Oturma Odası Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

Oturma odaları için seçim yaparken tavan aydınlatma gibi detaylara dikkat etmeniz gerekir. Televizyon izlemenin yanı ailecek vakit geçirmek için de kullanılan oturma alanları, evin en önemli yerleri arasında bulunur. Salon aydınlatması ile benzer şekilde göz yormayacak sarı ışıklar kullanılması gereken alanlar, dikkatli bir şekilde ışıklandırılmalıdır. İstediğiniz kriterleri belirledikten sonra seçeneklere göz atabilirsiniz.

 Aydınlatma Ürünleri Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ürünleri neresi için satın alacağınızı dikkate almanız gerekir. Dış mekan aydınlatma için bir ürün seçiminde bulunacaksanız daha güçlü ışık verecek modeller arasından seçim yapmalısınız. Bununla beraber çocuk odası aydınlatmaları dış mekanlara göre daha loş ışıklara sahip olabilir. Ürünleri yerleştireceğiniz yeri belirledikten sonra seçenekleri inceleyerek uygun olanı kolaylıkla bulabilir, ihtiyaçlarınızı karşılamaya başlayabilirsiniz.

Banyo Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Banyo aydınlatması için seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı kriterler bulunur. Örneğin, lavabo alanının daha fazla ışık almasını sağlayacak şekilde bir sistem kurmanız gerekir. Diş fırçalarken ya da saç tararken sıklıkla vakit geçirilen ayna, banyoların önemli parçaları arasında yer alır. Bununla beraber ışığın rengi de dikkate almanız gereken kriterler arasında bulunur.

 

Daha fazla göster