750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA
Filtreler
Özellikler
İlgili Kategori
25 Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

Sigorta ve Kutular

igorta ve Kutular

Elektrik enerjisi, güvenliğin ön planda tutulması gereken bir enerji çeşididir. Güvenliğin sağlanabilmesi için kullanılan sistem ve malzemelerinin bir kısmını sigorta ve kutular oluşturur. Elektrik sigortaları, yapılarda elektrik devrelerindeki akımı düzenleyici özellikleri olan devre elemanlarıdır ve görevleri akımdaki dengesizliklerin, elektrikli aletlere zarar vermesini engelleyerek güvenliği sağlamaktır. Sigorta kutuları ise elektrik sigortalarının düzenli şekilde sıralanması ve dağıtılmasını amacı ile kullanılır. 


Farklı Özelliklere Sahip Sigorta ve Kutular ile Güvende Olun

Sigorta ve kutular özellikleri ve tasarımlarına göre farklı çeşitlere sahiptir. Sigorta çeşitleri, güvenliği sağlama ve akımı kesme özelliklerine göre üç farklı gruba ayrılır. İçerisinde tel bulunan ve bu telin yüksek akımda erimesi sonucunda elektriği kesen sigorta çeşitleri ilk grupta yer alır. İçerisinde kullanılan tel, erime sıcaklığı düşük olan bir tel çeşididir. Bu telin erimesi ve akımın kesilmesi sonrasında tekrar aynı türde tel takılarak kullanılabilir. Eriyen ya da kopan telin tekrar bağlanması ile akım yeniden sağlanacaktır. İkinci grup ise manyetik özelliğe sahip olan sigortalardır. Bu sigortalar içerisinde manyetik özellikte mıknatısların kullanıldığı sigorta türleridir. Bu sigortaların içerisinde belli akımın üzerinde akım geçtiğinde manyetik sistem elektriği keser. İçerisinde bulunan anahtar yardımı ile kesilen elektrik, anahtarın açılması ile yeniden sağlanır.  Diğer çeşidi ise metal çiftli sigortalardır. Bu sigortalar iki farklı metal kullanılarak tasarlanır. Bu metaller elektrik dolayısıyla farklı oranlarda genleşerek devreyi keser. İçerisinde bulunan anahtar sayesinde elektrik tekrar sağlanabilir. Sigorta çeşitleri arasında kaçak akım koruma anahtarı çeşitleri de bulunur. Bu sigorta çeşitleri elektrik devresi üzerinde herhangi bir noktada kaçak akım oluştuğu durumda devrenin kesilmesi için tasarlanmıştır. Kaçak oluşan devredeki akımı keserek güvenliği sağlar. 


Sigorta ve kutular arasında önemli bir seçenek olarak sağladıkları akım özellikleri bulunur. Üzerinden geçebilecek maksimum akım seviyesine göre 1 Amper (A)’den başlayarak 100 Ampere kadar seçenekleri bulunur. Sigorta kutuları, kullanım şekillerine ve büyüklüklerine göre çeşitlere sahiptir. Kullanım şekilleri bakımından sıva altı ve sıva üstü çeşitleri bulunur. Yapı duvarlarının inşası sırasında sıvanın alt kısmına yerleştirilen modeller sıva altı olarak adlandırılır. Sıva sonrasında yerleştirilip düzenlenebilen modeller sıva üstü sigorta kutusu olarak tanılanır. 


Sigorta ve Kutular Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigorta ve kutular arasında seçerken dikkat edilmesi gereken hususların en önemlisi kullanılacak akım gücüne göre seçim yapılmasıdır. Akım gücü, devreden geçecek olan en yüksek olan elektrik akımını gösterdiği için kullanılacak olan alanlara göre değişiklik gösterebilir. Sigortaların seçimi yapılırken kullanılacak olan alanlar dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Sigorta ve kutular, elektrik akımının geçtiği devre elemanları olduğu için sağlamlığı elektriğe dayanma güçleri önemlidir. Seçim yapılırken bu husus dikkate alınarak gerekli tercih yapılmalı ve yanmaz özellikte olanlar tercih edilmelidir. Yanmaz özellikli sigorta ve kutular ile sigortanın kendisinin ve kullandığımız alanların güvenliği sağlanmış olacaktır. Elektrik kablolarının birbirine bağlanması için kullanılan klemensler için de aynı durum geçerlidir. Elektriğe ve ısıya dayanıklı olan modellerin seçimi güvenli kullanım sunacaktır. Sigorta kutuları seçimi yapılırken elektrik geçirgenliği olmayan kutuların seçilmesi daha fazla güvenlik sağlayacaktır. Aynı şekilde bina içerisinde kullanılan buatların ve kapakların da elektrik geçirgenliği olmayan malzemelerden olması önem taşır. Sigorta kutuları, tekli seçenekten başlayarak on ikili seçeneklere kadar büyüklüklere çıkabilir. Kullanılacakları büyüklüğe göre seçim yapılabilir. 

 

Sigorta ve Kutular Nereden Alınır?

Elektrik sistemlerinizdeki güvenliği sağlamak için ihtiyacınız olan sigorta ve kutular Koçtaş’ta sizleri bekliyor. Farklı özellikteki ürünleri şimdi online alışveriş kolaylığıyla inceleyebilir, ihtiyacınız olan ürünü sepete ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster