65+ yaş müşterilerimiz mağazalarımıza gelemediği için, 0 850 209 50 50’yi arayarak verecekleri mobilya, mutfak ve banyo dolabı siparişlerinde nakliye ve montaj ücretsiz! Sadece telefonla siparişlerde geçerlidir.

Koçtaş 500TL ve üzeri kargo bedava500 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA
Filtreler Temizle
Özellikler
  91   Ürün Listeleniyor
Filtrele
Göster: 3'lü 5'li

Pil ve Şarj Cihazları

Pil ve Şarj Cihazları

Pil ve şarj cihazları günlük yaşantımızda en çok kullandığımız aletlerin başında gelmektedir. Piller içeriklerinde çeşitli kimyasal maddeleri barındıran, kimyasal tepkimeler sonucu elektrik üretip ihtiyaç duyduğu zaman harcayan ve depo görevi gören cihazlardır. Piller kullanılıp atılanlar ve tekrar şarj edilebilenler olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunların şarj edilebilen tipte olanlarına şarjlı pil denilmektedir ve şarjlı piller, kendi tip ve boyutlarına uygun şarj aletleri yeniden kullanılabilir duruma gelmektedirler. Piyasada çok farklı cihazlarda kullanılmak üzere yaygın çeşit pil ve şarj aleti bulunmaktadır. Pil ve şarj cihazları çeşitlerini değerlendirirken, birbirlerinden farklı özellikteki ürün grupları arasından kendi kullanım amacımıza ve kullandığımız cihaz özelliklerine uygun ürünü bulmak önceliğiniz olmalıdır.
 

Pil ve Şarj Cihazları Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Günlük hayatımızda pek çok elektronik cihazda kullandığımız piller hayatımızın vazgeçilmez parçalarının başında gelmektedir. İnce kalem pil, kalem pil, alkalin pil olarak bildiğimiz ve gün içerisinde sürekli kullandığımız piller radyo, saat, cep telefonu, el feneri, radyo, dizüstü bilgisayarlar gibi çevremizde gördüğümüz neredeyse tüm cihazlarda kullanılmaktadır. Piyasadaki pil çeşitlerinin bazıları tek kullanımlık olup tüketimlerinden sonra atılmakla beraber, bazı piller tekrar doldurulabilecek özelliktedir. Şarj edilemeyen pillerin maliyeti düşük olmakla beraber piyasada yer alan Duracell pil, Diall pil ve Varta pil markalarının çoğunluğunun ürettikleri tek kullanımlık piller bunlara örnek verilebilir.
Tekrar kullanılabilir özellikteki pillerin ise, boşalmaları ardından yeniden kullanılabilmeleri elektrik enerjisi ile şarj edilmeleri ile mümkündür. Şarj aletleri, tekrar doldurulabilecek nitelikteki pilleri boşaldıkları taktirde tekrar doldurmaya yarayan cihazlardır. Bu doldurma işleminde uygun akım ve voltaj kavramlarına dikkat edilmeli, her pil kendine uygun şarj cihazı ile şarj edilmelidir. Seçeceğiniz şarj aletinin deşarj özelliğinin olmasına da dikkat edilmelidir. Pil ve şarj cihazları seçiminde, piller için yanlış şarj aletlerinin kullanılması nedeniyle pilde akma, ısınma hatta patlama durumları ile karşılaşılabilmektedir. Şarj aletlerinin, pilleri çok kısa sürede şarj etmemesi önerilmektedir. Bu durumun nedeni pil doldurulurken, şarj aleti kısa sürede şarj etmek için yüksek akım verecektir ve bu durum pil ve şarj cihazları ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Hızlı şarj aletleri kullanıcılara süre bakımından avantaj sağlasa da güvenlik bakımından sınıfta kalmaktadırlar. Ayrıca şarj edilmeyen türdeki pillerin şarj edilmeye çalışılması da güvenlik açısından oldukça tehlike arz etmektedir. Bu durum pilin yanmasına ve patlamasına sebep olabilmektedir.
 

Pil ve Şarj Cihazları ile Yeni Pil Alma Derdine Son
Teknolojinin gelişmesi ile beraber, şarj edilebilir pil ve şarj cihazları yaygın olarak kullanılmaya başlamış, pil tüketimi oldukça artmıştır. Şarj edilemeyen piller arasında milyonlarca pil, her gün çöplere atılarak içerdikleri zehirli kimyasal maddeler ile kurşun ve cıva gibi ağır metaller yüzünden doğayı kirletmektedir. Şarj edilebilen pillerin en önemli avantajı bu atık madde miktarını azaltıyor olması ve kullanıcılara maliyet açısından faydalı olmasıdır. Daha az sayıda şarjlı pil kullanılarak atmosfere daha az miktarda karbon salınımı yapılmaktadır. Şarjlı piller düşük maliyet ve yeniden kullanılabilme özelliği ile normal piller ile aynı ihtiyacı karşılamaktadır. Şarjlı piller bittiklerinde doğru akım kaynağına, yani şarj aletine, bağlanıp üzerinden ters yönlü akım geçirilir. Böylece pil kaybettiği enerjiyi yeniden kazanır. Dijital cihazların kullanımlarının artması ve uzun süreli güce sürekli ihtiyaç duyulması noktasında şarj edilebilir pil ve şarj cihazları oldukça önem kazanmıştır.
İhtiyaçlar doğrultusunda en son teknoloji, en yüksek kalite ve en geniş yelpazeli ürünleri bulabileceğiniz Koçtaş'ta, her türlü cihazınızda kullanabileceğiniz envai çeşit ve modelde  pil ve şarj cihazları bulunmaktadır. En kaliteli ve size en uygun pil ve şarj cihazları seçenekleri için vakit kaybeden Koçtaş'ı ziyaret edin ve beğendiğiniz ürünü tek tıkla sepete ekleyin!

 

Daha fazla göster